Haber

Murat Yetkin: Yavaş’ın da uydurma bir suçtan yargılanma ihtimali var

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK Başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla aldığı 2 yıl 7 ay hapis cezasını ve siyasi yasak sürecinin başlamasını değerlendiren Gazeteci Murat Yetkin, kulislerde çok sayıda senaryonun konuşulduğunu belirtti.

“Muhalefet İmamoğlu’na kenetlendi: oyun bozulabilir” başlıklı yazının bir bölümünde yer alan Yetkin, “Ceza sonrası muhalefet İmamoğlu’na kenetlendi, siyasi olarak adaylık noktası İmamoğlu’na dönmüş görünüyor. , ancak yasal durum bu senaryoları tartışmaya açıyor.”

“Bu senaryoların ortasında az önce bahsettiğimiz İçişleri Bakanı Soylu yargı sürecini beklemeden İmamoğlu’nu görevden alıyor ya da Adalet Bakanı Bozdağ yargı sürecini hızlandırıyor. Bir diğer senaryo da Erdoğan’ın seçim tarihinin yaklaşmış olması. Altı Masa’nın adayı olduğu gerçeğine, ilan tarihinin de böyle hızlandırılmış bir yargı süreci ile koordineli olarak gerçekleştirileceğini söyledi.

İmamoğlu’nun siyasi yasağına zemin hazırlayan bu mahkeme kararı, bir yandan da Altı Masa’yı bir an önce adayını açıklamaya zorlamak için bir saldırı işlevi görüyor.
Hatta Ankara’da Altı Levha’nın İmamoğlu’nu aday yapıp ilk dönemde Cumhurbaşkanı seçilememesi ve aynı 15 gün içinde tesadüfen Yargıtay kararı çıkması halinde Erdoğan’ın seçimi kazanmış sayılacağı konuşuluyor. .

Yine dün geceden beri Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a asılsız bir suçlamayla dava açılacağı konuşuluyor.

‘SÜRPRİZE HAZIR OLUN’

Bu açıdan bakıldığında Erdoğan’ın kendisini zorlayacak olan İmamoğlu’nun adaylığını yargı kararlarıyla engellediği ve Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’nu karşısında görmek istediği yorumları güçleniyor.

Dolayısıyla mahkemenin İmamoğlu aleyhine verdiği karar, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını siyasi değilse de hukuki açıdan güçlendiriyor.
Öte yandan Kılıçdaroğlu’na Altı Tablo’da eleştiriler artıyor. Bunların başında Erdoğan’ın ‘Başörtüsü Yasası’nı çıkararak Anayasa’yı değiştirme zahmetine girmesidir.

Ama Süleyman Demirel’in dediği gibi, ‘Meşru zeminde çare tükenmez’. Bakın bugün kapalı görünen kapılar açılacak. Siyaset boşlukları sevmez, bazen aklına gelmeyenleri, istemediğini söyleyenleri öne çıkarır. Tıpkı Erdoğan’ı zamanında dışarı çıkardığı gibi.
26 Aralık’ta yapılması beklenen Altılı Masa toplantısının ardından sürprizlere hazır olmamız gerekiyor.”

TAM MAKALE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu